Brvno v mojom oku...

Autor: Peter Slivovic | 11.3.2018 o 6:27 | Karma článku: 1,15 | Prečítané:  407x

Keď sa môj starý otec rozhodol postaviť dom, počínal si myslím, prirodzene rozumne. Skôr, než mal vypracovanú stavebnú dokumentáciu a schválené všetky možné potvrdenia a povolenia, o dome mal dokonale jasnú predstavu.

Keď konečne vytýčil potrebný pozemok a keď už bol kvalitný základ hotový, kameň ku kameňu, tehla k tehle začal stavať. Nič nezanedbal a vo všetkej dôslednosti veril v kvalitu svojej poctivej práce. 

Vedel to už môj starý otec, rovnako ako už tisíce ľudí pred ním a myslím, že vie to každý, kto má čo len trochu zdravý sedliacky rozum - len práca kvalitná a poctivá pretrvá roky. Dom, ktorý starý otec postavil, stojí dodnes. Zub času a poveternostné podmienky ho už síce značne naštrbili, avšak pevný základ a múry nesúce pečať jeho poctivých a šikovných rúk zatiaľ stále odolávajú. 

Hovoríme, že sme ľudia moderní, že dobíjame vesmír a zdolávame hory- vrchy- kopce. Dosahujeme na dná morí, oceánov a na všetkých fotkách chceme pôsobiť veselo a šťastne. Napriek týmto, poväčšinou ilúziám ma prekvapuje skutočnosť, že niekomu stačí takýto povrchný život plný sebaklamu. Nerozumiem ako môže byť prospešná pre spoločnosť, ale aj sama pre seba firma, v ktorej sa zamestnanci nad sebou navzájom povyšujú a opovrhujú vlastnými kolegami, ktorí sú mnohokrát dôslednejší a výkonnejší než oni sami. 

Neviem ako vy, avšak ja som presvedčený, že skutočná sila je v jednote a spoločný úspech je možné dosiahnuť jedine tak, že každý bude vykonávať svoj diel práce dôsledne a so zdravým sedliackym rozumom. Spoločnosť, v ktorej žijeme sa nás pokúša presvedčiť, že dôležitosť jednotlivca sa meria počtom like –ov či počtom núl na účte. Skutočnosť je však iná. Svoju dôležitosť však pozná / môže spoznať každý sám. Stačí sa každý deň na seba pozrieť do zrkadla. To zrkadlo sa volá svedomie a zdravý rozum. Som presvedčený, že iba tak môže vzniknúť silná a jednotná rodina - spoločnosť - krajina. Jedine spoločnosť vytvorená na pevných základoch zdravého sebavedomia jednotlivcov dokáže vydržať všetky možné otrasy a pričiniť sa o lepší svet pre seba a pre budúce generácie. Jedine takáto zdravá - jednotná spoločnosť má predpoklady na budovanie dobre fungujúcich firiem, kde kolegovia budú naozaj kolegami a nie súpermi či nedajbože nepriateľmi. 

Nikdy nie je neskoro. Je úžasné, že zrkadlo – svedomie má každý ihneď k dispozícií. Jeho používanie je veľmi jednoduché. Stačí byť sám k sebe úprimný. Sám pred sebou priznať to, aký som a vždy, za každých okolností sa vyhýbať ilúziám o sebe a o svete. 

Jedine dôslednou prácou dokázal môj starý otec vybudovať dom, ktorý prežil tri generácie a jedine dôslednou prácou na sebe dokážeme dosiahnuť, že raz budeme na seba hrdí a pri pohľade do zrkadla uvidíme seba.

(Mt 7,1-5)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Stredoeurópska monarchia plebejcov je prázdna (píše Michal Havran)

Zostaneme opäť sami, rozhádaní s našimi priateľmi a spojencami, bez motivácie a plánu, bez peňazí.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Vanek dostal, o čo si koledoval a tragédia gdanského starostu (týždeň podľa Schutza)

Expatov z Londýna neprivlečiete.


Už ste čítali?